Diecezja Ełcka
Rzymskokatolicka Parafia Św. Leona i Św. Bonifacego
w Gołdapi

 
 

 

 

KONCERT


Fundacja Wspierania Rozwoju Edukacji i Kultury
NA MAZURACH

powstała z dwóch pasji: miłości do Olecka i fascynacji sztuką. Jej celem jest tworzenie sytuacji i miejsc, w których mieszkańcy regionu mogą spotkać się z twórczością artystów znanych w Polsce i Europie. To przyniosło odwagę zorganizowania w Olecku festiwalu kultury epoki baroku. Ta epoka wydaje się być brakującym ogniwem pomiędzy renesansowymi początkami miasta a tym, co zachowało  się do naszych czasów.  Tegoroczny festiwal jest muzyczną propozycją, której towarzyszyć będzie plenerowa wystawa fotograficzna.

Epoka baroku oficjalnie wyczerpała się w końcu XVIII wieku. Od połowy XVII wieku dominowały gusta i mentalność północnej Europy. Co się wtedy działo na Mazurach? Jak, i czy wydarzenia na arenie europejskiej wpływały wtedy na życie lokalne? Odpowiedzi na te pytania będzie można szukać już od trzeciego lipca podczas wernisażu fotografii opowiadających o mazurskim baroku. Inauguruje on Międzynarodowy Festiwal „Barok na Mazurach”, który odbędzie się w Olecku i Gołdapi od 3 do 10 lipca 2016 roku. Autorką fotografii jest urodzona w Olecku Ewa Kozłowska, zdobywczyni nagród na wielu konkursach fotograficznych w kraju i za granicą. W swojej  pracy prezentuje spojrzenie na Mazury przez pryzmat i styl epoki baroku, rzucając nowe i nietypowe światło na ten region. Zdjęcia ukazują pozostałości form architektonicznych i dekoracji odnajdywanych fotograficznie w nielicznych, odnowionych i zachowanych lub częściej w stopniowo ulegających destrukcji dworach, pałacach, zaniedbanych dworskich parkach czy też w kościołach.

Międzynarodowy Festiwal „Barok na Mazurach” to w dużej mierze muzyka. Słuchacze będą mogli wziąć udział w pięciu koncertach. Wzorem lat poprzednich wystąpią wybitni artyści o międzynarodowej sławie, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki barokowej na historycznych instrumentach. Utwory kompozytorów XVII i XVIII wieku zaprezentują artyści z Polski, Słowacji, Litwy, Czech, Austrii i Francji, a wśród nich: wybitny polski klawesynista, organista i dyrygent Marek Toporowski wraz z Irminą Obońską i gośćmi z Litwy; koncertujący w Polsce i za granicą znakomici białostoccy artyści -  oboista Rafael Przybyła i organista Dariusz Hajdukiewicz oraz artyści Collegium Wartberg na czele z uznanym w Europie kontrabasistą Janko Krigovsky’m.

Podczas festiwalu zabrzmią dzieła nie tylko powszechnie znanych kompozytorów, jak Jana Sebastiana Bacha i Domenico Scarlattiego, ale również tych zapomnianych lub mniej popularnych. W programie koncertów pojawią się także nasi rodzimi kompozytorzy: Adam Jarzębski i Marcin Mielczewski. Oprócz barokowych instrumentów smyczkowych, znanych już oleckim i gołdapskim melomanom, po raz pierwszy w naszym regionie usłyszymy pozytyw organowy,  obój barokowy, oryginalny litewski instrument birbynė i jedyny w Polsce truhenorgel. Dzieła wokalne uświetnią słowackie śpiewaczki Hilda Gulyásová (sopran) oraz Matej Benda (kontratenor). Muzycznym podsumowaniem Festiwalu będą finałowe koncerty, podczas których zostaną zaprezentowane dwie wersje „Stabat Mater”: dziewiątego lipca w Olecku zabrzmi dzieło G. B. Pergolesiego, zaś dzień później w Gołdapi N. Logrosciniego. Będzie to dobra okazja, by usłyszeć i porównać dwa arcydzieła sakralnej muzyki baroku.

Tegoroczny festiwal „Barok na Mazurach” stanowi zatem połączenie muzyki  XVII i XVIII wieku oraz fotografii współczesnej refleksyjnie nawiązującej do epoki baroku i czasów aktualnych.

To także połączenie różnorodnych percepcji i wrażliwości, narodowości, kultur i czasów.

 Serdecznie zapraszamy

 

Wydarzenia towarzyszące Festiwalowi
odbędą się w następujących terminach:

- 03 lipca, godz. 13.00, kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, Olecko: otwarcie plenerowej wystawy fotograficznej Ewy Kozłowskiej pt. „BAROK NA MAZURACH”

- 03 lipca, godz. 19.00, Kościół pw. NMP Królowej Polski, Olecko: Koncert Inauguracyjny – „POLSKO‑LITEWSKIE SPOTKANIA Z BAROKIEM”

- 07 lipca, godz. 19.00, Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, Olecko: „FLORILEGIUM MUSICUM”

- 08 lipca, godz. 19.00, Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, Olecko: „BAROKOWE KONTRASTY”

- 09 lipca, godz. 19.00, Kościół pw. NMP Królowej Polski, Olecko: PERGOLESI – „STABAT MATER”

- 10 lipca, godz. 19.00, Kościół pw. NMP Matki Kościoła, Gołdap: LOGROSCINO – „STABAT MATER”

 Wystawę fotografii Ewy Kozłowskiej „Barok na Mazurach” będzie można oglądać do końca sierpnia 2016 roku.

Festiwal odbywa się pod patronatem honorowym Burmistrzów Miast Olecka i Gołdapi oraz Instytutu Słowackiego.

Zaprasza organizator: Fundacja Wspierania Rozwoju Edukacji i Kultury „Na Mazurach”.

Więcej informacji na temat tegorocznego Festiwalu dostępnych jest na stronie internetowej Fundacji www.fundacja-namazurach.pl

  Zapraszamy Parafian do licznego udziału
 

Webmaster - Waldemar Snarski

 

© 2009 Parafia Św. Leona i Św. Bonifacego w Gołdapi  Ostatnia aktualizacja: